Menštruačné nohavičky a plavky WUKA

WUKA. Wake Up Kick Ass - preber sa a to, čo ťa pri menštruácii obmedzuje, nakop ...! Predstavujeme vám prvú britskú značku menštruačného nepriepustného prádla so silným príbehom, ktorý siaha až do Nepálu. Prianím značky WUKA je čo najväčšia dostupnosť udržateľných menštruačných pomôcok a zníženie uhlíkovej stopy, ktorú každá z nás zanecháva. WUKA vyrába menštruačné nohavičky i menštruačné plavky.

V roku 2017 vznikla značka WUKA ako prvý výrobca opakovane použiteľných a nepriepustných menštruačných nohavičiek vo Veľkej Británii. Jednalo sa o ženský start-up, kedy názov WUKA je skratkou anglického Wake Up Kick Ass. Krédom značky je, že by vás počas menštruácie nemalo nič brzdiť. Misiou značky je, aby udržateľný životný štýl bol prístupný všetkým, a nie iba luxusom pre pár vyvolených. Jednorázové hygienické pomôcky sa preto snažia nahradiť pohodlným a udržateľným menštruačným prádlom.

menstruacni-kalhotky-wuka

Zakladateľka značky, Ruby Raut, vyrástla v Nepále, kde bola stále menštruácia pokladaná za niečo nečistého. Pri menštruácii bola posielaná do domu svojej tety a nesmela chodiť na slnko, pozerať sa na mužov alebo siahať na kvetiny, pretože sa verilo, že ich zahubí. Ako menštruačná pomôcka sa používalo staré sárí rozstrihané na kúsky, ktoré síce bolo opakovane použiteľné, ale rozhodne nie hygienické. Pri štúdiu environmentálnej vedy potom zistila, že vo Veľkej Británii je každý rok vyvezených na skládky viac než 200 000 ton tampónov a vložiek. To bol pre Ruby ten „aha“ moment, kedy si povedala, že je potreba zmeniť spôsob, akým riešime svoju menštruáciu.

Menštruačné nohavičky WUKA

Každé nohavičky WUKA majú superabsorbčný klin zložený z niekoľkých vrstiev. Dotyková vrstva je zo 100% bavlny. Savá vrstva je kombináciou rôznych materiálov, podľa savosti daného modelu. Všetky nohavičky majú nepriepustnú vrstvu z TPU (termoplastický polyuretán), čo je udržateľná verzia polyuretánu s krátkym časom rozpadu.

Všetky nohavičky majú vysoký a široký klin, ktorý zadržiava krv i úniky moču, možno ich teda používať i pri inkontinencii. Nohavičky Basics Hipster a Ultimate™ Midi Brief savosti Super Heavy majú extra vysokú savú vrstvu až k zadnému pásu, sú teda perfektné na noc.

 • Nohavičky samotné sú vyrobené z rôznych udržateľných materiálov – tencel, biobavlna či recyklovaný nylon.
 • Všetky modely sú vegánske.
 • Vybrať si môžete hneď z niekoľkých savostí.
 • Nohavičky WUKA neobsahujú žiadne PFAS (perfluorované a polyfluorované látky), ktoré v minulosti používala napr známa značka THINX.
 • Sú navrhnuté vo Veľkej Británii a vyrobené v Číne v továrni, ktorú prevádzkuje rodina troch sestier. Majú certifikáciu GOTS a BCI a audit továrne na férové pracovné podmienky.

wuka-menstruacni-kalhotky   wuka-menstruacni-bezesve-kalhotky   wuka-menstruacni-kalhotky-hipster   

Menštruačné plavky WUKA

Značka WUKA je (po Modibodi) druhou značkou na našom trhu, ktorá ponúka menštruačné plavky. menštruačné plavky. Na výber je jednoduchý spodný diel v čiernej farbe a strihu Bikini, alebo jednodielne čierne plavky.

 • Menštruačné plavky môžete využiť v bazéne, v mori i na divoké plávanie.
 • So slabou menštruáciou ich môžete používať samostatne, pri silnejšej menštruácii je potrebné ich kombinovať s ďalšou menštruačnou pomôckou.
 • Sú tak tenké, že sa dajú nosiť i pod vaše obľúbené plavky.
 • Vonkajšia tkanina je vodeodpudivá.
 • Savá vrstva u strihu Bikini pojme asi 10 ml krvi, teda približne ako 2 menšie tampóny.
 • Jednodielne plavky s vystuženými košíčkami majú kapacitu 15 ml, teda asi ako 3 menšie tampóny.
 • Po použití je potrebné ich preprať v studenej vode a nechať usušiť.

wuka-menstruacni-plavky-3   wuka-menstruacni-plavky-3      wuka-menstruacni-plavky-2

Ako sa starať o menštruačné nohavičky WUKA

Po použití je potrebné preprať nohavičky v studenej vode, aby sa z nich vyprala krv. Potom ich môžete nechať usušiť, alebo ich dať rovno do práčky. Prať ich môžete až na 40°C, ale odporúčame pranie na 30°C, je to šetrnejšie pre životné prostredie.

 • Plavky, bezšvové nohavičky (Seamless) a nohavičky z rady Re-Purpose je potrebné prať iba v studenej vode.
 • Nohavičky odporúčame prať vždy v ochrannom pracom vrecku, v tekutom pracom prostriedku bez aviváže. Môžete ich prať tiež v rukách, čím predĺžite ich životnosť.
 • Sušiť ich môžete vonku na šnúre alebo dnu na sušiaku, do sušičky ale nepatria. Lepšie schnú, keď ich otočíte naruby.

menstruacni-kalhotky-wuka-prani

 

Menštruácia a uhlíková stopa

Menštruácia je prirodzeným telesným procesom, ničmenej naša voľba menštruačnej pomôcky môže zásadne ovplyvniť uhlíkovú stopu, ktorú po sebe zanecháme. Ročná spotreba konvenčných jednorázových pomôcok vyprodukuje 8,2 kg CO2, čo je viac než 1000x nabití mobilného telefónu. Svoju uhlíkovú stopu však môžeme veľmi ľahko znížiť – napr. prechodom na menštruačné nohavičky. Tie majú 6x menšiu uhlíkovú stopu než jednorázové vložky a 4x menšiu uhlíkovú stopu než tampóny. Každý pár WUKA dokáže nahradiť 200 jednorázoviek, čo výrazne znižuje množstvo odpadu. Použitie udržateľných materiálov, ako je biobavlna či tencel, potom udržuje uhlíkovú stopu prirodzene malú.

K dnešnému dňu zákazníčky WUKA zabránili vzniku približne 3500 ton CO2, čo je porovnateľné s vysadením 60 000 stromov. Vo Veľkej Británii si viac než 36 % žien neuvedomuje negatívny dopad používania jednorázových menštruačných pomôcok na životné postredie. 42 % žien uviedlo, že sama informácia o tom, ich priviedla k zamysleniu a prechodu z jednorázových pomôcok na opakovane použiteľné.

menstruacni-kalhotky-wuka-3 (1)