Rozdiely medzi kalíškami

Rozmery menštruačných kalíškov

Pre správnu funkčnosť kalíšku je nutné zvoliť vhodnú veľkosť. Dôležitý je obvod kalíšku, ale je dobré prihliadať aj na dĺžku kalíšku a objem. V množstve rôznych značiek dnes síce môže byť obtiažne nájsť ten pravý, ale oproti roku 2006 (bola iba 1 značka na trhu) máme veľkú výhodou v tom, že takmer každá žena môže nájsť pre seba ten pravý. 

Príklad - hľadáte stredne veľký kalíšok vhodný pre ženy okolo 25 rokov, je to Mooncup B a jemu podobné veľkosti. Pokiaľ hľadáte veľkosť pre mladé dievča, pozrite sa, ktoré značky ponúkajú najmenšie kalíšky. 

Porovnanie jednotlivých značiek vám uľahčia prehľady a fotografie na týchto stránkach:

Prehľad rôznych značiek menštruačných kalíškov

Kalíšky podľa objemu, priemeru a dĺžky

Pevnosť kalíška

Väčšina kalíškov je vyrobená zo silikónu, Me Luna a SilkyCup z TPE. V závislosti na shore materiále (udáva mäkkosť) a množstve použitého materiálu majú kalíšky rôznu pevnosť. Pokiaľ porovnáte kalíšky rôznych značiek s rovnakou hodnotou shore, nemusia byť rovnako mäkké, pretože je na ne použité iné množstvo materiálu - majú inak silné steny.

  • Podstatné je, že mäkkosť kalíšku nemá hlavný vplyv na funkciu. Podstatný je obvod kalíšku.
  • Pokiaľ vám bude kalíšok obvodom malý, bude pretekať.

Pokiaľ vám bude kalíšok obvodom veľký, bude vás buď tlačiť alebo pokiaľ bude mäkký, ohne sa a bude pretekať.

Podstatné je teda zvoliť správny obvod, Zo skúseností vieme, že či je kalíšok mäkký alebo pevný, tak o kalíšku so správnym obvodom vôbec neviete. Podľa čoho teda voliť?

  • Mäkký kalíšok sa hodí pre ženy, ktoré sú viac citlivé a pevný kalíšok by im vadil pri vyberaní.
  • S pevným kalíškom je jednoduchšia manipulácia - jednoducho sa po zavedení otvorí a tiež drží tvar, keď ho vyberáte.
  • Pevný kalíšok sa hodí pre športujúce ženy, které mají spevnené panvové dno. Pokiaľ žena stiahne svaly, môže sa mäkký kalíšok jednoducho ohnúť a pretiecť.

Dierky pri hornom okraji

Kalíšky majú 2, 4 alebo 6 dierok. Pri rôznych značkách sú dierky rôzne veľké. Sú na kalíšku preto, aby sa pri zavádzaní kalíšok správne otvoril a vznikol podtlak. Čo je dobré vedieť?

  • Pokiaľ sa kalíšok naplní až k dierkam, začne nimi mierne pretekať.
  • U kalíškov s 2 dierkami je niekedy problém so správnym otvorením. 2 dierky má Me Luna a kalíšky vyrobené v Číne.
  • Dierky je potrebné čistiť. Možno to opatrne urobiť špendlíkom alebo kalíšok naplniť vodou, priklopiť rukou a druhou rukou ho zmačknúť - voda vystrekne dierkami a prečistí ich.

Zakončenie kalíška

Klasické a pôvodné zakončenie kalíšku je stopka. Môže byť rôzne dlhá a je na kalíšku z toho dôvodu, že sa mnoho žien obáva, ako kalíšok vyberú. U tampónov je šnúrka, logickým riešením u kalíškov teda bola stopka. Väčšina žien ale stopku skôr či neskôr ustrihne, pretože kalíšok sa najlepšie vyberá za spodnú časť.

Je možné ustrihnúť iba časť stopky, ktorá vám vadí a časť stopky ponechať, pokiaľ vám uľahčuje vybratie kalíšku.

Ďalšie možné zakončenie kalíškov je gulička (Me Luna, Naturcup), očko (Me Luna) alebo plochá stopka (LunaCup alebo lístok u  Luv Ur Body). Toto zakončenie nemusíte ustrihnúť, je pohodlné pre nosenie a môže niektorým ženám vyhovovať pri manipulácii s kalíškom. S trochou zručnosti s manikúrovými nožničkami ho možno tiež odstrániť.

Výhoda týchto zakončení je tedy v tom, že za toto zakončenie možno kalíšok dobre uchopiť a zároveň ho nie je pri používaní nepríjemne cítiť - čo neskrátenú stopkú byť môže. 

Poslednou variantou je kalíšok bez zakončenia (Me Luna basic), ktorý má iba hladké dno. Často si ho kupujú ženy, ktoré už nejakú skúsenosť s používaním menštruačného kalíšku majú.
zakoncenie-kaliskov

Farba kalíška 

Menštruačné kalíšky Lunette, LadyCup, Mamicup, Me Luna, Luv Ur Body a LunaCup sa vyrábajú tiež vo farebných variantách. Funkciu splnia všetky kalíšky rovnako a všetky tiež spĺňajú požiadavky na kvalitu a zdravotnú nezávadnosť. Záleží teda len na vás, akú farbu si vyberiete!

Lunette v čírej variante a štyroch farbách - Lucia, Selene, Cynthia a Áine.

lunette-kalisok-menstruacny