Panna a menštruačný kalíšok

Mladé dievčatá, ktoré sú ešte panny, sa často pýtajú, či môžu používať menštruačný kalíšok. Čo sa schováva za vetou "Kalíšok je vhodný pre všetky ženy, ktoré už mali pohlavný styk. Panny môžu používať kalíšok len v niektorých prípadoch."?

V našej spoločnosti je dievča považované za pannu, pokiaľ ešte nemala pohlavný styk. To ale vlastne nemá nič spoločné s používaním kalíška. Či kalíšok môže či nemôže používať závisí iba na tom „aké to dievčina tam dole má“. Pokiaľ si dievča prečíta informácie o používaní menštruačného kalíšku, o tom ako sa zavádza a ako vyberá a zároveň vie, ako vypadá jej telo, bude pravdepodobne rýchlo poznať odpoveď na otázku použitia v jej prípade. Bohužiaľ mnoho dievčat vyrastá v tom, že svoje telo poriadne nepozná a naša spoločnosť ich k bádaniu zrovna nenavádza.

Čo je to panenská blana?

Používanie kalíšku závisí iba na tom, akú má dievča panenskú blanu. Čo to vlastne je? Panenská blana (hymen) je slizničná riasa, ktorá u ženy úplne alebo čiastočne prekrýva otvor do pošvy. Plod (dievčatko) v matkinom tele ešte žiadny otvor do pošvy nemá. Tenká vrstva tkaniva, ktorá pošvu ukrýva, sa obvykle pred narodením čiastočne rozdelí a vytvorí panenskú blanu. Obvykle je v blane jeden alebo viac otvorov a tie umožňujú po tom, čo sa z dievčaťa stane žena, odtok menštruačnej krvi. V puberte sa vplyvom hormónov panenská blana stáva veľmi pružnou.

Na nasledujúcom obrázku vidíte, ako panenská blana môže vypadať. A tu doslova platí, že obrázok povie viac než tisíc slov ;)

panenska-blana

Ojedinele sa stáva, že je panenská blana úplne uzavrená. Menštruačná krv sa potom hromadí v pošve a maternici, čo dievčaťu spôsobuje nepríjemné bolesti. V takom prípade musí lekár blanu chirurgicky narušiť, aby sa vytvoril dostatočný otvor pre odtekanie menštruačnej krvi.

Panna a kalíšok

Existujú ženy, ktoré sa narodili bez panenskej blany. Je tiež možné, že k pretrhnutiu blany (deflorácii) dôjde pri niektorých pohybových aktivitách (športoch apod.). K pretrhnutiu môže samozrejme dôjsť aj pri masturbácii. Potom teda dievča, ktore ešte nemalo pohlavný styk, fyziologicky pannou už nie je a používať kalíšok môže rovnako ako žena, ktorá už pohlavný styk mala.

V opačnej situácii sú ženy, ktorých panenská blana je natoľko pevná, že je obtiažne, ak nie nemožné, ju pretrhnúť a to i pri pohlavnom styku. Tie majú s používaním kalíška i tampónov problémy alebo nemôžu tieto pomôcky používať vôbec. Tieto ženy obvykle musia vyhľadať odbornú lakársku pomoc, pokiaľ chcú začať so sexuálnym životom a blana je im chirurgicky odstránená.

Pokiaľ ste teda panna a používate tampóny, budete pravdepodobne bez problémov používať i kalíšok. S ohľadom k veľkosti pošvy je ale samozrejme nutné, vybrať si správnu veľkosť. Pokiaľ nemáte s tampónmi skúsenosť, a vlastne v každom prípade, radíme – pozrite sa pomocou zrkadielka sama na seba a prstami vyskúšajte aké to tam máte!

panna-kalisok

Kalíšky vhodné pre mladé dievčatá: nájdete u nás v kategórií malé menštruačné kalíšky 

Informácie použité v tomto článku sme čerpali tiež z:

Panna

Jakou cenu má dnes panenství?

Když jste její první aneb fenomén panenství

Bolestivá menstruace - příčiny a léčba

Jak chutnají panny

Použité foto je z www.healthtap.com

Autorkou textu je Ilona Bittnerová. Preklad Zuzana Hrúzová. Kopírovaním textu alebo jeho častí bez povolenia sa dopúšťate trestného činu porušovania autorských práv.