Nízky krček maternice a výber vhodnej menštruačnej pomôcky

Aj keď sme sa téme o krčku maternice už venovali samostatne (článok Krček maternice), v tomto článku pôjdeme ešte viac do hĺbky a zameriame sa na to, aký kalíšok vybrať, pokiaľ máte nízky krček.

Ako poznám nízky krček maternice?

Krček maternice, teda najspodnejšia časť maternice, ktorá zasahuje do pošvy, sa v priebehu cyklu rôzne mení – klesá alebo naopak stúpa a tiež mení svoju tvrdosť. V čase ovulácie je krček veľmi mäkký a obvykle býva ťažké ho nahmatať. V čase menštruácie je oproti tomu tvrdý a blízko pošvového vchodu. Preto je dôležité vzdialenosť krčku od pošvového vchodu merať v prvé dni menštruácie. Počas ďalších dní krček zas pomaly "putuje hore".

Vzdialenosť čípku od pošvového vchodu si zmeriate tak, že si zavediete ukazovák do pošvy, dotknete se čípku a potom si premeriate tento prst. (Nie tak, že si dnu zavediete pravítko, skladacie či krajčírsky meter – áno, i s týmto som sa už stretla.) Uvádza sa, že pokiaľ je nameraná vzdialenosť menšia než 5 cm, máte nízky krček. Pri konzultáciach so ženami však zisťujem to, že vzdialenosť 5 cm v čase menštruácie je štandard, a naopak, že sa veľmi zriedka stretávam so vzdialenosťou, ktorá je väčšia než 5 cm. Preto v prípade, že nameriate vzdialenosť 5 cm, nie je nutné hneď vyberať kalíšok pre nízky krček.

 Poďme si to ale zhrnúť:

  • Pokiaľ je vzdialenosť vašeho krčku maternice (merané v začiatku menštruácie) okolo 5 cm, či ľahko pod 5 cm, môžete si vybrať akýkoľvek kalíšok a nie je nutné vyberať z tých, ktoré sú pre nízky krček určené.
  • Vzdialenosť „ľahko pod 5 cm“ až po 3,5 cm je taká, u ktorej by som kalíšok pre nízky krček vybrala (výber si za chvíľu ešte upresníme).
  • Vzdialenosť krčku 3,5 cm je takou hranicou, u ktorej je vôbec ešte možné kalíšok používať.

Výber menštruačných kalíškov pre nízky krček

V našom eshope máme 3 varianty kalíškov, ktoré sú pre nízky krček výrobcom určené: Me Luna Shorty, Luv Ur Body M a FemmyCycle M. Poďme si o jednotlivých kalíškoch povedať viac a zhrňme si, v akých prípadoch ich zvoliť a kedy nie.

Me Luna Shorty

Veľkou výhodou tohto kalíšku je, že môžete vyberať z troch pevností (Soft, Classic a Sport), z niekoľkých rôznych zakončení a zo štyroch veľkostí (a tiež z niekoľkých farieb.) Nevýhoda je ale tá, že kvoli kratšej dĺžke kalíšku má tiež menší objem a ženám, ktoré majú silnejšiu menštruáciu, nemusí tento kalíšok stačiť, môže pretekať alebo sa dokonca rôzne v pošve pretáčať. Stretla som sa s niekoľkými ženami, ktoré mi toto popisovali. Na druhej strane je mnoho tých, ktorým kalíšok Me Luna Shorty vyhovuje, len ho kvoli menšiemu objemu vylievajú častejšie. Viac o kalíškoch v článku Menštruačný kalíšok Me Luna.

Luv Ur Body M

Tento kalíšok môže prekvapiť – najdlhší a nejobjemnejší kalíšok, že je určený pre nízky krček? Áno, hneď vysvetlím. Kalíšok sa pochopiteľne dá využiť i pri „nienízkom“ krčku pre ženy, ktoré potrebujú väčší objem. Ako varianta pre nízky krček je to zamýšľané tak, že sa krček schová dnu a vďaka dĺžke kalíšku bude ešte stále dosť miesta pre zber krvi. Túto variantu môžeme doporučiť ženám, pre ktoré je priemer 45 mm vhodný, a ktoré majú krček okolo 5 cm. Pri nižších vzdialenostiach by kalíšok mohol byť z pošvy vytlačovaný kvoli nedostatku miesta. Viac o kalíškoch v článku Menštruačný kalíšok Luv Ur Body.

Merula Cup

Tento kalíšok je svojim tvarom veľmi podobný kalíšku FemmyCycle, akurát nemá záklopku proti vyliatiu. Je vhodný pre ženy, ktoré majú extra nízky krčok, no zároveň potrebujú kalíšok s čo najväčším objemom - a to Merula skutočne spĺňa, je to kalíšok s najväčším objemom. Viac o kalíšku nájdete v samostatnom článku Menštruačný kalíšok Merula Cup

FemmyCycle M

Tento kalíšok sa od ostatných kalíškov líši svojim tvarom, funkčne je ale rovnaký (viac si o ňom môžete prečítať v samostatnom článku FemmyCycle). Rovnako ako u kalíšku Luv Ur Body, je u tejto značky pre ženy s nízkym krčkom určená iba jedna veľkosť, a to veľkosť prostredná (M). Preto si ho môžu vybrať iba tie ženy, ktorým bude kalíšok vyhovovať tiež svojim priemerom. Pre ženy, ktoré majú veľmi nízky krček (4 cm a menej), ho neodporúčame. Kalíšok je totiž opatrený zavierateľným víčkom proti spätnému vyliatiu krvi a pri veľmi nízkom položení krčku, by sa mohol kalíšok na krček „nacucnúť“ a to by mohlo byť nepríjemné či dokonca bolestivé. 

Ďalšie kalíšky, ktoré je možné pre nízky krček použiť:

Pri nízkom krčku je ale možné použiť i iné menštruačné kalíšky, ktoré výrobcom nie sú priamo pre ženy s nízkym krčkom určené. A ktoré to sú?

Poslednou dobou sa nám osvedčil menštruačný kalíšok Mamicup, ten úspešne vyskúšalo i niekoľko žien s veľmi nízkym krčkom (okolo 3,5 cm) a kalíšok sedí a vyhovuje. Počítajte ale s tým, že pri silnejšej menštruácii je potrebné vylievať častejšie – krček totiž do kalíšku zasahuje, preto zaberá časť jeho objemu.

Pri výbere kalíšku pre nízký krček je dôležité vyberať z tých kalíškov, ktoré majú tvar do U nie do V. Kalíšok do V, teda ten, ktorý sa smerom dole zužuje, je nevhodný, lebo krček zaplní časť objemu a v zúženej spodnej časti zostane len veľmi málo miesta pre zber krvi.

kalisky-pre-nizky-krcek

Výber vhodného kalíšku, je ale individuálnou záležitosťou, lebo vzdialenosť krčku maternice je iba jedným z kritérií, ktoré je potrebné pri výbere zohľadniť. Pokiaľ si teda nie ste výberom kalíšku isté, môžete sa poradiť s nami a napísať nám na info@maluna.sk

Nízky krček a ďalšie menštruačné pomôcky

Pri nízkom krčku je pochopitelne možné vyskúšať i iné menštruačné pomôcky: látkové vložky (u tých bude úspech zaručený pri akejkoľvek vzdialenosti krčku) alebo menštruačné hubky. U hubičiek je ale potrebné počítať s tým, že pri umiestnení hubky blízko pošvového vchodu, ju ženy s posilneným panvovým dnom jednoducho stlačia a pokiaľ bude plnšia, pretečie. Za skúšku to ale stojí, hubička vydrží pri dobrej údržbe niekoľko mesiacov a investícia je nízka.