Natracare hygienické potreby

Hoci náš záujem o menštruačnú hygienu začal pri menštruačnom kalíšku, nezostalo len pri ňom a ďalej skúmame rôzne možnosti. Je mnoho žien, ktorým nevyhovujú pomôcky zavádzané dovnútra pošvy. Sú tiež situácie, kedy je nutné použiť vložky (šestonedelie, zdravotné problémy...). A tak sme našli dámske hygienické potreby Natracare.

Natracare sú pre nás synonymom enviromentálnej zodpovednosti, etického prístupu a zdravia z prírody v jednom. Sympatickú a čisto rodinnú firmu Natracare založila koncom 80-tych rokov minulého storočia vo Veľkej Británii, Susie Hewson, ktorá už dlhšie nechcela zostať ľahostajná voči zvyšujúcemu sa znečisťovaniu a zneužívaniu životného prostredia a neustálemu nárastu množstva chemikálií používaných v drogistickom a kozmetickom priemysle. Susie si uvedomila, že skoro každá žena na svete za obdobie svojho plodného veku spotrebuje nemalé množstvo (vo vtedajšej dobe už jednorázových) vložiek či tampónov. Preto sa rozhodla prispieť k celosvetovému udržateľnému rozvoju a zdraviu žien výrobou dámskych hygienických potrieb čiste z prírodných, obnoviteľných a rozložiteľných (kompostovateľných) materiálov.

Firma Natracare ponúka celú radu dámskych jednorázových vložiek - od tenkých slipoviek, cez klasické denné vložky s krídelkami (silnejšie i tenké), až po silné či dlhé vložky pro ženy s veľmi silnou menštruáciou. Hlavným dôvodom, prečo zvoliť práve tieto vložky, je pre nás to, že sú vyrobené bez zbytočnej chémie, ktorú bežné vložky často obsahujú. Sú tiež veľmi pohodlné a bezpečné. Okrem vložiek ponúka firma Natracare tiež niekoľko typov tampónov a hygienické obrúsky (pre intímnu hygienu, pre deti a tiež odličovanie). To všetko v bio kvalite.

 

natracare-vyrobky

Všetky produkty spoločnosti Natracare sú ocenené celosvetovo uznávanými certifikátmi - GOTS, Nordic Ecolabel, LOHAS, EPD, Made Safe. Tieto certifikáty potvrdzujú šetrnosť výrobkov k životnému prostrediu, a to v priebehu ich celého životného cyklu - od pestovenia surovín pre ich výrobu, cez nákup týchto surovín, efektívne využitie energie pri výrobe, nepoužívaní nebezpečných chemikálií, rozložiteľnosť a obnoviteľnosť všetkých použitých surovín, a to i vrátane obalov, apod.

V roku 2017 získala značka Natracare ocenenie Vegan Approved a je teda oficiálne vhodná pre vegánov. (V roku 2011 sa Natracare stala prvou spoločnosťou predávajúcou jednorázové menštruačné pomôcky, ktorá získala vegetariánsku certifikáciu.) Certifikácia Vegan Approved dokladá, že žiadny Natracare produkt neobsahuje žiadne zložky získané zo zvierat a neboli prevedené absolútne žiadne skúšky na zvieratách - na prísadách, počas procesu, ani na hotovom výrobku. Výrobky Natracare sa nezmenili a celý sortiment bol vždy ideálny pre vegánov, avšak teraz je to vďaka certifikácii potvrdené.

Používaním výrobkov Natracare pomáhate svojmu zdraviu, pretože:

 • nie sú dráždivé a alergénne, tj. nespôsobujú svrbenie intímnych partií,
 • neobsahujú dioxíny, ftaláty ani iné toxické chemikálie, neprispievajú tak ku vzniku endometriózy, rakovine ani iným chorobám,
 • tampóny z bio bavlny pomáhajú predchádzať vzniku Syndrómu toxického šoku,
 • u tampónov z bio bavlny nedochádza k strate mikroskopických vlákien materiálu vo vašom tele (viac informácií o tampónoch a zdravotnom riziku nájdete v článku Všetky tajomstvá o tampónoch).

natracare-certifikacie

Používaním výrobkov Natracare pomáhate prírode, pretože:
 • neobsahujú žiadne plasty ako je polyetylén, polypropylén či polyakryl,
 • neobsahujú absorpčné gély ani povrchovo aktívne látky,
 • neobsahujú chlórom bielenú buničinu, bavlnu či umelý hodváb (viskózu),
 • nie sú testované na zvieratách (ani žiadna ich súčasť) ani neobsahujú žiadne látky živočíšneho pôvodu, sú teda vhodné tiež pre vegánov,
 • nie sú aromatizované a neobsahujú tak parabény,
 • nie sú farbené a neobsahujú tak ťažké kovy,
 • sú vyrobené iba z bio bavlny produkovanej podľa zásad fair trade,
 • po použití (vrátane obalu) ich můžete vyhodiť do bioodpadu či kompostovať vlastnými silami.

natracare-menstruacia

Kedy sa vám Natracare určite hodia?

 • v situáciách, kedy nechcete používať kalíšok ani riešiť pranie látkových vložiek
 • v šestonedelí (popôrodné vložky sú priedušné, jemné... a bez chémie ;), viac informácií nájdete v článku Hygienické pomôcky v šestonedelí)
 • pri slobodnej (voľnej) menštruácii (za seba odporúčam slipové vložky)
 • pri rozhovore s kamarátkou, ktorá odmieta menštruačný kalíšok, ale skutočne jej chcete odporučiť niečo ekologického a zdravotne nezávadného

Základný sortiment nájdete na Mojaluna.sk 

Autorkou článku je Ilona Bittnerová a Eliška Stofferová. Preložila Zuzana Hrúzová. Zdroj informací a foto: www.natracare.com