Menštruačný kalíšok OrganiCup

Menštruačný kalíšok OrganiCup vyrába dánska firma v Číne. Kalíšok sa vyrába v čírej variante z hypoalergénneho lekárskeho silikónu so "zamatovou" úpravou - je veľmi príjemný na dotyk. V spodnej časti má z vonkajšej strany ryhy, ktoré umožňujú jednoduchšie uchopenie a vybratie. Má vrúbkovanú stopku, ktorú je možné odstrihnúť. Na strane kalíška sú objemové rysky, pokiaľ teda chcete, viete aká silná je vaša menštruácia.

OrganiCup sa vyrába v dvoch rôznych veľkostiach:

Vybrať si môžete z dvoch veľkostí: veľkosť A a veľkosť B.

Veľkosť A (menšia) je odporúčaná ženám, ktoré ešte nerodili, alebo ktoré rodili cisárskym rezom a majú menej než 30 rokov.

 • Priemer: 40 mm
 • Dĺžka so stopkou: 65 mm (dĺžka bez stopky je 50 mm, dĺžka stopky je 15 mm)
 • Objem: 25 ml

Veľkosť B (väčšia) je odporúčaná ženám, ktoré rodili vaginálne a tiež pre všetky ženy po tridsiatke.

 • Priemer: 45 mm
 • Dĺžka so stopkou: 70 mm (dĺžka bez stopky je 55 mm, dĺžka stopky je 15 mm)
 • Objem: 30 ml

menstruacny-kalisok-organicup-A-B

Veľkosť OrganiCup A je oproti veľkosti B o trochu mäkší.

Mnoho žien po tridsiatke potrebuje väčšiu veľkosť kalíška i pokiaľ ešte nerodili. S vekom sa totiž znižuje napätie vaginálnych svalov a kalíšok menšej veľkosti potom nemusí dobre tesniť (preteká). Niektoré športy a aktivity ako napríklad jóga, pilates alebo tanec udržujú vaginálne svaly pevné. Pokiaľ sa niektorej z týchto aktivít veľmi intenzívne venujete, vezmite to do úvahy pri výbere veľkosti kalíška. Viac informácií nájdete v článku Veľkosti menštruačných kalíškov.

Kalíšok OrganiCup patrí v porovnaní s ostatnými značkami k stredne pevným kalíškom (veľkosť B má silnejšie steny a je ešte o trochu pevnejší). OrganiCup je dodávaný spoločne s originálnym bavlneným vreckom a má krásnu papierovú krabičku, ktorá je po rozložení zároveň návodom! Menštruačné kalíšky OrganiCup neboli testované na zvieratách.

Jednorázové pomôcky majú životnosť niekoľko hodín – menštruačný kalíšok OrganiCup roky! Poteší tak peňaženku i planétu.

Pozrite sa na inštruktážne video (v angličtine).

Pred prvým použitím kalíšok sterilizujte vyvarením. Vložte kalíšok do hrnca s vriacou vodou a vyvarte ho po dobu 3-5 minút. Skontrolujte, či je v hrnci dostatočné množstvo vody, aby nedošlo k jej vyvareniu a následnemu pripálenie kalíška.

Ako kalíšok OrganiCup zavádzať a vybrať

Zavádzanie menštruačného kalíška si môžete uľahčiť pár kvapkami lubrikačného gélu na vodnej báze (u nás nájdetelubrikačné gély tu). Uchopte kalíšok OrganiCup do jednej ruky a prstom druhej ruky stlačte jednu stenu kalíška, tzv. Punch down sklad. Kalíšok je ale možné skladať i klasickým C-fold skladom (viac informácií nájdete v článku Sklady menštruačného kalíšku). Takto zložený kalíšok vložte dnu do pošvy, kde sa rozvinie. Správne zavedený kalíšok by vás nemal nikde tlačiť a nemal by ani pretekať.

Kalíšok vylievajte v závislosti na sile vašej menštruácie – maximálne však môže byť zavedený 12 hodín. Spočiatku odporúčame vylievať kalíšok každé 2-4 hodiny, než zistíte, ako silnú máte menštruáciu a ako často je teda potrebné kalíšok vyprázdňovať.

menstruacny-kalisok-organicup

Menštruačný kalíšok OrganiCup pojme až trikrát viac krvi než tampón najväčšej veľkosti!

Ocenenia a certifikáty

 • Vegan Society (číslo 024025)
 • ISO 9001:2008
 • Bol vyrobený v súlade s US Pharmacopoeia XXII Class VI a 21 CFR 177.2600.
 • Certfikát Allergy Certified™ (AC104, AC223, AC382)
 • I keď menštruačné kalíšky v Európe nie sú klasifikované ako zdravotná pomôcka, materiál OrganiCupu spĺňa normy EU pre biologickú kompatibilitu a je testovaný podľa vybranej normy ISO 10993.
 • OrganiCup vyhral ocenenie Best New Product (Najlepší nový produkt) na najväčšom veľtrhu zdravotníckych výrobkov v Škandinávii v roku 2016. Ako najlepší produkt bol v tom istom roku vybraný aj v rámci Danish health stores.

Značka OrganiCup

OrganiCup je dánska firma, ktorá si necháva menštruačné kalíšky vyrábať v Číne: "Vyrábame v továrni najvyššej kvality, ktorú naviac pravidelne kontrolujeme, aby sme si mohli byť istí, že sú splnené všetky požiadavky na kvalitu a CSR." Značka CSR znamená Corporate Social Responsibility, v preklade "spoločenská zodpovednosť firiem". Ide o dobrovoľné integrovanie sociálnych a ekologických hľadísk do každodenných firemných operácií a interakcií. Zásady, ktoré by mala vo svojej praxi dodržiavať spoločensky zodpovedná firma, možno rozdeliť do troch složiek: ekonomická, sociálna a environmentálna oblasť (viac informácií). Menštruačný kalíšok OrganiCup sa vyrába v súlade s ISO 9001: 2008. Vyrába sa v rovnakej továrni od začiatku svojho vzniku, tj. od roku 2012.

Chcete si tento menštruačný kalíšok hneď objednať? OrganiCup v eshope Maluna.sk