Menštruačný kalíšok Merula Cup

Merula Cup je menštruačný kalíšok, ktorý sa vyrába v Nemecku od roku 2016 v štyroch farebných variantách (červená, zelená, modrá a žltá) z certifikovaného lekárskeho silikónu. 

Kalíšok Merula Cup nás hneď na prvý pohľad zaujal, oproti ostatným kalíškom sa totiž dosť odlišuje. Jeho guľovitý tvar sa skvelo prispôsobí vášmu telu – pôvodne sa jednalo o jednoveľkostný kalíšok. Ako je to možné? Počíta sa totiž s tým, že bočné steny sa môžu ľahko stiahnuť, čo ale nevadí, lebo dôležité je, aby bol roztvorený horný okraj. Naviac má Merula Cup naozaj veľký objem: 38 ml, čo je najväčší objem u nás ponúkaných kalíškov. Objem tohto kalíšku odpovedá objemu dvoch tampónov Super Plus. Hodí se teda ako pre slabú, tak i pre veľmi silnú menštruáciu.

menstruacny-kalisok-merula-cup

Jeden kalíšok – jedna veľkosť – štyri farby.

V roku 2018 prišla Merle-Marie Forstmann, autorka kalíšku Merula Cup, s novou veľkosťou - Merula Cup XL. Jedná sa o kalíšok, ktorý je vyšší než pôvodná verzia a má teda ešte väčší objem.

menstruacne-kalisky-merula

Zakončenie - „rebríček“

Kalíšok Merula Cup je veľmi nízky, iba 39 mm (dĺžka bez zakončenia) a vďaka svojmu tvaru je tak výborným riešením pre ženy s nízkym krčkom. Pochopitelne ho môžete použiť aj pokiaľ váš krčok nie je nižšie položený. Naopak je skvelý aj pokiaľ máte krčok umiestnený dosť vysoko. S klasickými kalíškami sa vám pri vyššie umiestnenom krčku môže stať to, že kalíšok zájde hlbšie, vy naň potom dosiahnete iba jedným prstom a vybratie sa tak stáva zložitejším. To s kalíškom Merula Cup nehrozí vďaka jeho dlhej a veľmi špecifickej stopke. Stopka alebo „rebríček“ má tri stupienky, ktoré si môžete skrátiť podľa potreby. Preto vzdialenosť maternicového krčku od vchodu pošvy v prípade tohto kalíšku nehrá žiadnu rolu. Po prvom vyskúšaní sa sama rozhodnete, koľko priečok na rebríčku ponecháte. Ale odporúčame minimálne jednu nechať.

menstruacny-kalisok-merulacup

Zavádzanie a vybratie kalíšku

Pred zavedením môžete kalíšok navlhčiť vodou alebo potrieť lubrikačným gélom na vodnej báze. Pre zavedenie kalíšku zvoľte sklad tzv. punchdown. Uchopte kalíšok a prstom druhej ruky ho na jednej strane stlačte. Kalíšok sa „zabalí“, zmenší svoju veľkosť a bude sa vám lepšie zavádzať. Môžete ale vyskúšať i sklad „C“. Zmačknite kalíšok a prehnite ho napol, vytvorí sa tvar podobný písmenu C. Zavádzajte tak, aby prehnutá časť bola dole (smerom ku kostrči), kalíšok sa tak ľahšie rozovrie.

sklad-menstruacny-kalisokPo zavedení sa uistite, že sa kalíšok dnu rozovrel. Bočné steny môžu byť mierne stlačené, dôležité je, aby horný okraj bol rozevrený. Pokiaľ sa nedarí, môžete kalíšok vybrať a skúsiť zaviesť znovu. Prípadne zvoliť iný spôsob skladu. Kalíšok nie je nutné zavádzať tak hlboko ako tampón, avšak žiadna poloha kalíšku nie je zlá. Správna je taká poloha, ktorá bude vyhovovať práve vám!

Pri vyberaní kalíšku ľahko stlačte jeho dno, aby sa zrušil prípadný podtlak. Potom môžete kalíšok vytiahnuť za pomoci stopky. Pri vyťahovaní kalíšok zbytočne nenakláňajte. Pokiaľ sa vám kalíšok nedarí vytiahnuť rovno, môžete zvoliť „viklavý“ pohyb (kalíšok jemne nakláňať zo strany na stranu) a takto kalíšok vybrať. Po vybratí kalíšok vylejte, vymyte pod tečúcou vodou a znovu zaveďte. Mimo dni menštruácie odporúčame kalíšok uschovávať v bavlnenom vrecku.

Veľká väčšina žien môže mať tento kalíšok bez obáv zavedený až 12 hodín, lebo za celú menštruáciu odchádza priemerne zhruba 30-45 ml krvi. Odporúčame ho však vylievať častejšie.

kalisok-merula-cup-1

Čistenie kalíška

Pred prvým použitím kalíšok vyvarte a potom vyvárajte po každej menštruácii. Do vody môžete pridať trochu octu. Vyvárať môžete v hrnci či v mikrovlnnej rúre. Kalíšok nechávajte zavedený maximálne 8 hodín, ale podľa potreby ho môžete vymývať a čistiť častejšie. Pri každom vybratí vylejte obsah kalíšku a opláchnite ho pod studenou tečúcou vodou, prípadne umyte mydlom na kalíšok či iným prípravkom k tomu určeným. Pokiaľ nemáte možnosť opláchnuť vodou môžete nateraz použiť toaletný papier či vlhčenýeobrúsok a znovu zaviesť. Potom pri najbližšej možnej príležitosti kalíšok vypláchnite pod tečúcou vodou.

Pokiaľ sa o svoj kalíšok dobre staráte, môže vám vydržať až 10 rokov. Mierne zafarbenie silikónu v dôsledku používania je normálne.

Parametre kalíšku Merula Cup

Priemer horného okraja: 40 mm

Priemer kalíška v jeho najširšej časti: 46 mm

Objem kalíška: 38 ml

Výška kalíška bez zakončenia: 39 mm

Výška kalíška s jednou priečkou je 50 mm, s dvoma priečkami 61 mm a s troma priečkami 72 mm.

Parametre kalíšku Merula Cup XL

Priemer horného okraja i priemer kalíška v jeho najširšej časti: 46 mm

Objem kalíška: 50 ml

Výška kalíška bez zakončenia: 50 mm

Výška kalíška s jednou priečkou je 61 mm, s dvoma priečkami 72 mm.

Merula Cup je vyrobený v Nemecku zo silikónu certifkovaného pre použitie v lekárstve, ide o SIL-5940 od NuSil Technology. Firma garantuje aj to, že silikón neobsahuje žiadne živočíšne zložky.

Náš názor: Kalíšok Merula Cup nie je vhodný pre mladé dievčatá a ženy, ktoré majú veľmi úzku pošvu (podobne ako FemmyCycle L či M). Ničmenej možno sa rovnako ako u kalíšku FemmyCycle i u Merula Cupu dočkáme skôr či neskôr i veľkosti S :)

Prečo je na hornom rohu kalíška Merula tmavý bod?

V tomto bode sa do formy na výrobu kalíška vstrekuje zmes silikónu a farby, z ktorých je Merula vyrobená. Častice farebných pigmentov používaných k výrobe farby majú rôznu veľkosť. Väčšie častice sa môžu v bode vstreknutia zachytávať a vytvoriť tak na konci výrobného procesu na hotovom kalíšku Merula tmavší bod. Tento bod nemá na funkčnosť kalíška žiadny vplyv.

Chcete si tento menštruačný kalíšok hneď objednať? Merula Cup v eshope maluna.sk