Menštruačné potreby pre mladé dievčatá

Maminky dospievajúcich dcér si niekedy nie sú isté, aké hygienické potreby by im mohli odporučiť. Samé už možno dlho používajú pomôcku, ktorá im skvelo vyhovuje, ale bude tá pravá i pre mladé dievča? O tom či môžu mladé dievčatá používať menštruačný kalíšok, sme sa rozpisovali v samostatnom článku Panna a menštruačný kalíšok. V tomto článku sa ale podrobnejšie pozrieme i na ďalšie varianty menštruačných pomôcok, ktoré môžu mladé dievčatá počas svojej menštruácie využiť.

Pohoda na prvom mieste

Keď si spomeniem na svoje prvé menštruácie, bolo pre mňa (a tiež pre dievčatá môjho veku) dôležité, aby nikto nič nepoznal. Aby sa, nedaj bože, tlstá vložka nerysovala pod priliehavým oblečením, aby nikde nič nepretieklo a škvrna na oblečení či na stoličke menštruáciu neprezradila. Takým problémom a trápeniam sa dá predchádzať. Veď sú to podobné situácie, aké riešime i ako dospelé ženy. Okrem vhodnej menštruačnej pomôcky môžeme voliť aj vhodnejšie oblečenie počas menštruácie: namiesto svetlého oblečenia si vziať radšej tmavé farby a tesnejšie nohavice pre tentokrát vymeniť za šaty, či za sukňu. Voľná sukňa alebo šaty sú pre ženy a dievčatá pred a počas menštruácie pohodlnejšie, väčšina žien totiž v tomto období mierne naberá na váhe, lebo telo má tendenciu v sebe zadržovať vodu.

hygienicke-pomocky-pre-dievcata

Ako vybrať vhodnú menštruačnú pomôcku?

Či dievča môže alebo nemôže používať menštruačné pomôcky, ktoré sa vkladajú dovnútra pošvy, záleží na tom, akú má panenskú blanu. Panenská blana totiž môže vypadať rôzne: môže byť súvislá a neporušená alebo v sebe mať jeden či viac otvorov. Ak neviete, ako „tam dole“ vypadáte, nie je nič jednoduchšie než si vziať zrkadielko a preskúmať sa. Pre maminky bude väčšinou jednoduchšie, pokiaľ sa dcéry na tieto detaily nebudú vypytovať a otázku budú smerovať skôr smerom: "Aké pomôcky by si chcela vyskúšať?".

Pomôcky, ktoré sa umiestňujú dovnútra

Pokiaľ v sebe panenská blana má prirodzene väčší otvor či je už mechanicky porušená (môže sa to stať napríklad v dôsledku športu), je možné tieto pomôcky používať. Všeobecne platí, že pokiaľ dievča bez problémov používa tampóny, nebude mať problém ani s ďalšími pomôckami, ktoré sa zavádzajú dnu: menštruačný kalíšok a menštruačná hubka.

tampony-bio-bavlna

Tampóny

Pokiaľ už sa dievča pre tampóny rozhodne, odporúčame siahnuť po tých z bio bavlny (Natracare), ktoré neobsahujú zbytočný chemický koktejl a neuvoľňujú sa z nich vlákna. Takáto varianta môže byť vhodná na cestovanie alebo napr. na šport. Nevýhoda tampónov je však tá, že pri dlhšom používaní spôsobujú ženám nepríjemné pocity suchosti a často aj bolesti. Tampóny totiž sliznicu vysušujú a môžu ju tiež odierať.

Náš tip: Pre dievčatá sa hodia mini tampóny značky Lunay. A pre jednoduchšie zavádzanie môžete tampón ľahko potrieť lubrikačným gélom na vodnej báze (napríklad od značky Good Clean Love).

menstruacne-kalisky-meluna-farby 

Menštruačný kalíšok

Na rozdiel od tampónov jeden kalíšok vydrží na mnoho „spoločných menštruačných chvíľočiek“. Mladé dievčatá majú vo väčšine prípadov úzku pošvu a pevné svalstvo panvového dna. Odporúčame voliť mäkké kalíšky v prípade citlivej vnútornej intímnej oblasti, inak ale na pevnosti kalíšku toľko nezáleží. Pevné kalíšky majú tú výhodu, že sa s nimi jednoduchšie manipuluje a lepšie sa roztvárajú. Pokiaľ by náhodou dievčina zistila, že jej táto pomôcka nevyhovuje, je možné uschovať ju na neskoršie použitie – kalíšok nemá žiadny dátum spotreby a nekazí sa. (Pokiaľ si kalíšok nechcete schovávať na neskôr, môžete ho ponúknuť k predaju v našej uzavretej skupine Kališnice na facebooku). Vďaka objemu často stačí kalíšok vypláchnuť ráno doma pred odchodom do školy a znovu vypláchnuť až po návrate domov, jedná sa teda o veľmi pohodlné a praktické riešenie.

Pre dievčatá najviac odporúčame tieto kalíšky:

  • Claricup 0 - najmenší kalíšok
  • Me Luna S (Shorty či klasická verzia) - u Me Luna S Shorty je ale potrebné počítať s tým, že má tiež menší objem. Svojim priemerom je klasická Me Luna S i Me Luna S Shorty taká XS veľkosť medzi ostatnými kalíškami. Výhodou menštruačného kalíšku Me Luna je viac variánt zakončení, tri verzie tuhosti a rôzne farby.
  • Masmi Organic Care S
  • Ladycup S
  • Naturcup 0
  • Silky cup S
  • Lunette 1

Mäkké kalíšky: Me Luna Soft S, Masmi Organic Care S, Lunette 1, Claricup 0
Pevnejšie kalíšky (zoradené po najtvrdšie) : Me Luna Classic S, Ladycup S, Silky Cup S, Naturcup 0, Me Luna Sport S.

Upozornenie: Pre mladé dievčatá je vhodné vybrať kalíšky s priemerom 38–41 mm ( vo výnimočných prípadoch i trochu väčšie). Niektoré kalíšky, aj keď sú označené veľkosťou 1 či S, majú priemer 42 mm i viac a dievčatá sa potom divia, ako je možné, že im kalíšok nevyhovuje a tlačí ich, aj keď majú tú malú veľkosť.

20180905_105406

Menštruačná hubka

Menštruačná hubka je úžasne mäkká a prispôsobí sa tvaru pošvy. Niekedy je i veľkosť S pre mladé dievčatá veľká, preto si hubičku zastrihávajú do požadovanej veľkosti, alebo si rovno z jednej vyrobia hubičky dve. Hubička sa zavádza hlbšie do pošvy (pri umiestnení tesne za pošvový vchod by mohlo jednoduchšie dôjsť k jej stlačeniu a pretečeniu). Pri slabšej menštruácii je tiež možné hubičku zaviesť ráno pred odchodom do školy a vyplachovať až popoludní po návrate zo školy. V prípade silnejšej menštruácie je ale potreba hubičku vypláchnuť i počas dňa. V takom prípade je potreba mať sebou v škole fľašu na pitie a vziať si ju s čistou vodou na záchod.

Pomôcky, ktoré sa neumiestňujú vnútorne

Jednorázové vložky

Asi všetci poznajú klasické jednorázové vložky, ale na trhu existuje mnoho variantov a značiek týchto pomôcok a tie sa medzi sebou veľmi odlišujú. Opäť, rovnako ako u tampónov, je rozdiel v množstve chemikálií obsiahnutých v konvenčných vložkách a vložkách z bio bavlny. Praktické skúsenosti žien ukazujú, že vo vložke z bio bavlny sa omnoho menej zaparujete a vložka nesmrdí, ako je tomu v prípade konvenčného variantu. S variantom z bio bavlny tak dievčatá nezažijú tie nepríjemné pocity a „nevábnej vône“ a neponesie si do života presvedčenie, že menštruácia je niečo špinavé. Gynekológovia tiež odporúčajú vložky z bio bavlny používať v prípade vaginálnych problémov (zápaly, mykózy) a zápaly močových ciest.

Jednorázové vložky z bio bavlny si môžete vybrať v e-shope Mojaluna.sk.

Látkové vložky

Látkové vložky sú pohodlné, mäkké a farebné! (Ktorá dievčina by sa teda netešila na menštruáciu s takými vložkami?) Je možné ich samozrejme používať tiež v škole. Pri vymieňaní si na záchod dievča vezme látkovú taštičku (z nepriepustného materiálu), v ktorej bude mať čistú vložku a do tej potom vloží vložku použitú.

latkove-vlozky-meracus_1

Odporúčame použitú vložku poskladať do balíčku a potom vložiť do špeciálnej taštičky na vložky,

tá je nepriepustná - nemusíte mať teda obavy, že by vložky mohli zapáchať.

Skvelá vychytávka – nohavičky Gentle Day

Na prvý pohľad nepoznáte, že sa tieto nohavičky od bežných niečím líšia. Ale už pri pozornejšom pohľade pochopíte, ako sú tieto nohavičky šikovne vymyslené. Je to drobný detail, ktorý premení vašu menštruáciu s vložkami na viac pohodlnú a estetickejšiu záležitosť. Nohavičky Gentle Day majú totiž v rozkroku kapsičku, do ktorej môžete vlepiť krídelká jednorázovej vložky či zapnúť krídelká látkovej vložky. Keď sa potom žena vyzlieka pri telocviku alebo vo fitnesscentre, zostane okolitému zraku skryté, že zrovna menštruuje.

 

Menštruačné nohavičky

Menštruačné nohavičky majú všitú nepriepustnú vrstvu a plne nahrádzajú iné hygienické pomôcky. Sú veľmi diskrétne a samozrejme dobre držia tam, kde majú. Možnosť nehody je teda minimálna. Viac informácií nájdete v článku Menštruačné nohavičky Meracusky.

Sada menarché

Pre maminky, ktoré hľadajú nejaký praktický darček pre svoju dospievajúcu dcéru, odporúčame sadu menarché. Jedná sa o sadu, ktorá obsahuje mnoho užitočných informácií o hygienických pomôckach pre obdobie menštruácie, o antikoncepcii a plodnosti a o ženskej cykličnosti. Zároveň obsahuje niektoré menštruačné pomôcky, takže ich dievča môže vyskúšať a zvoliť si pre ďalšiu menštruáciu takú, ktorá jej najviac vyhovovala. A nechýba samozrejme aj malý ženský darček. Sada sa dá kúpiť v eshope Mojaluna.sk.

sada-prva-menstruacia-menarche

Článok napísala Veronika Lančaričová. Preklad Zuzana Hrúzová.