Farma Wegwartehof

Farma Čakankový dvor leží v Rakúsku v prírodnej rezervácii blízko mesta Göpfritz (blízko českých hraníc). Farmár Andreas Höritzauer, jeho rodina i priatelia spravujú 6 ha pôdy podľa zásad biodynamického poľnohospodárstva. Rešpektujú prirodzené cykly prírody, kultivujú pôdu a za odmenu si berú rastliny, ktoré na nej vyrastú.

Okrem pestovania rastlín sú na farme v duchu biodynamického poľnohospodárstva chované tiež kone. Sú využívané pre prácu i relaxáciu. Kobylie mlieko je súčasťou produktov, ktoré farma ponúka:

  • kobylie mlieko ako pitná kúra
  • čokoláda, ktorá obsahuje kobylie mlieko
  • kozmetiku s obsahom kobylieho mlieka

Väčšina z produktov splnila náročné požiadavky pre udelenie značky Demeter a jedná sa o jediné Demeter produkty s kobylím mliekom na svete.

farma-wegwartehof-01

Od žriebätka ku kozmetike

Kobyly nie sú kvoli mlieku oddelené od svojich žriebät. Dojenie začína až v čase, kedy sa mláďatá začínajú samé pásť a nie sú už závislé iba na materskom mlieku. Vždy ráno sú umiestnené do ohrady blízko svojich matiek, do takzvanej "škôlky pre žriebätá". Kobyly sú (niekedy i viackrát) ručne podojené a popoludní odchádzajú s mláďatami na pastvu, kde trávia spoločne aj noc. Priemerná denná produkcia mlieka na jednu kobylu sú 2 litre. Všetko je optimalizované pre pohodu a zdravie zvierat, nie pre čo najvyššiu dojivosť. Veterinár, ktorý na farmu občas chodí, pozná všetky svoje zverenkyne menom.

Samozrejmosťou je, že:

  • kobyly nie sú trvale uviazané, majú voľnosť pohybu a sú ustajnené na organickej podstielke
  • kobyly majú voľný prístup k čerstvej vode a majú zaistený výbeh na čerstvom vzduchu, popr. na pastvine.

farma-wegwartehof-02

Sila a dynamika, ktoré charakterizujú kone, sa odrážajú v mnohých vysoko kvalitných surovinách, ktoré nám prinášajú radosť a vitalitu

Vytrvalí a učenliví haflingovia

Na farme sú chované kone plemena Hafling, ktoré pochádzajú z tyrolských Álp. Kone tohto plemena sú temperamentní, ale s bezproblémovým charakterom. Sú to svetlí či tmaví ryšiaci s výrazne bielou hrivou a chvostom. Vyznačujú sa pevnými kopytami a dlhým krokom. Pre svoju nenáročnosť a krásu si získali srdce mnohých chovateľov po celom svete. Sú odolní a hlavne veľmi priateľskí a učenliví. Môžu vykonávať rôzne práce a sú vhodní tiež pre relaxačné aktivity s deťmi a ku krátkym i dlhým vychádzkam.

farma-wegwartehof-03

Kone na farme Wegwartehof si každý rok užívajú prítomnosť detí – a samozrejme i naopak! Farmár Andreas organizuje rôzne dlhé pobyty na farme pre deti i pre dospelých, ktorí majú záujem o kone či tématiku biodynamického poľnohospodárstva. Detské tábory nie sú len o jazdení. Deti sa učia ako sa o kone starať, pracovať s nimi a súčasťou je i praktická výuka o ich spôsobe života a potrebách. Predchádzajúce skúsenosti s koňmi nie sú nutné, ale je nutná znalosť nemčiny.

farma-wegwartehof-04

Zaujala vás farma Wegwartehof?

Potom navštívte ich web: www.wegwartehof.at (v nemčine)

Pokiaľ máte záujem o Demeter kozmetiku z tejto farmy, viac informácií nájdete tu a kúpiť ju môžete v eshope Maluna.cz.

Ďalšie informácie:

Značka Demeter

Biodynamické poľnohospodárstvo